Otec moderního Kinbaku

Dnes půjdeme do historie velice velice hluboko a podíváme se do Japonska 19. století, kdy se narodil umělec, který je označovaný za Otce moderního Kinbaku umění.

Tímto otcem byl Seiu Ito, jež se narodil v roce 1882. Jeho fantazie dokázala vytvořit obrazy a fotografie prodchnuté bolestí a utrpením. Dokonce se odvážím říci, že rozměr jeho díla by se i dnes málokdo odvážil napodobit jednoduše proto, že by to málokoho napadlo.

Největších úspěchů dosáhl mezi roky 1919-1930, kdy si najal mladou modelku (později jeho druhou manželku) jménem Kise Sahara, která mu velice ochotně pózovala. Ito pracoval na svou dobu zvláštním způsobem, jelikož vždy jako první vytvořil fotografie, a ty posléze stylizoval do svých nápaditých maleb.

Jeho specializací bylo zaměření na metody mučení spoutáním, jež pocházely z japonského období Edo. Asi nejvíce známým dílem v tomto pojetí je spoutání jeho těhotné manželky a její zavěšení hlavou dolů.

Jak už to však ve světě bývá zvykem, tak progresivní styl umění je vždy většinou potírán státním aparátem, a tak tomu bylo i v jeho případě. Seiu Ito a jeho dílo bylo od roku 1930 cenzurováno a nesmělo se vydávat. Největší ztrátu pak Ito utrpěl v roce 1945, kdy při náletu na Tokio přišel o téměř veškeré výsledky své dosavadní práce.

Jako výrazný umělec se opět objevil až v roce 1949. Jeho díla se stala velikou inspirací slavného japonského časopisu Kitan Club ( o tomto časopise píši zde: Top magazíny ). V roce 1960 byl Ito oceněn Japonskou asociací umělců za své malby i fotografie. Své ocenění si však již mnoho neužil, neboť roku 1961 umírá.

Život tohoto jedinečného mistra je také zachycen ve filmu Beauty’s Exotic Dance: Torture! od Noburo Tanaky z roku 1977.

A nyní krátká ukázka děl, tohoto velkého umělce. Tak se pokochejte.

Vytvořil a sepsal váš Ferculi

Napsat komentář