Atomage

Legenda všech legend. První mezi předními. Nikdy před tím a nikdy potom tu nebyl zásadnější magazín než Atomage. Domovský přístav pro všechny milovníky kůže, gumy, PVC a bondage. A my se dnes na tuto legendu podíváme a také na „otce“ toho magazínu, kterým byl John Sutcliffe. A proto se dnes přeneseme do Anglie 70.let…

John Sutcliff, původním vzděláním letecký inženýr (mimochodem navrhl třeba bezdrátový přijímač o velikosti krabičky cigaret), byl velmi skromný a vzdělaný muž, který ještě před 2.světovou válkou působil jako inspektor leteckých motorů British Airways, avšak zápasil mnoho let se svým osobním prokletím, kterým byl fetiš na kožené oblečení. Jeho záliba vedla až k rozpadu 19 letého manželství, neboť svou ženou nebyl nikdy pochopen.

Rozpad manželství se však spojil i se ztrátou zaměstnání a Sutcliff se tak dostává do existenčních problémů. Snaží se životem probíjet jak se dá, dělal dokonce řidiče lanové kabinky nebo svatebního fotografa, ale jak už to tak v životě bývá, až pád na dno ve spojení s náhodou je většinou začátkem něčeho velkého, a tak to mu bylo i v případě Johna.

Sutcliff rád jezdil na motorce, neboť to byla jedna z mála situací, kdy mohl naplno využít svůj fetiš, jelikož se oblečení na motorky dělalo kompletně z kůže. Jednou s sebou vzal svou kamarádku, která byla velmi malého vzrůstu. Bohužel na vyjížďce je zastihl déšť a jeho kolegyně byla zcela promáčená. A tehdy John zjistil, že na lidi malého vzrůstu se nedělá pořádné oblečení na motorky. A tak sedl a jedno jí vyrobil. Během několika dnů se mu rázem ozvala řada lidí, která jej chtěla také. Proto roku 1957 zakládá Sutcliff společnost Atomage – společnost na výrobu ochranných oděvů pro jízdu na motorce. Společnost měla jeden starý šicí stroj, který John upravil, aby zvládl šití z kůže a vinylu.

Johnovi výrobky se staly brzy velmi populární, jednak proto, že byly mnohem kvalitnější než cokoliv, co se dalo koupit v obchodě, a jednak tím, že měly nezaměnitelný design. Sláva výrobků Atomage byla tak velká, že byl John požádán, aby vyrobil několik kostýmů do nejpopulárnějšího britského seriálu The Avengers (1961 až 1969).

V roce 1967 experimentoval Sutcliff s novými materiály, kterými byly PVC a guma. Během tohoto roku John vyvinul zcela nové lepidlo na gumu, vynalezl novou metodu způsobu lepení gumy a ještě dokázal upravit běžnou cestovní žehličku na nástroj, který dokázal vytvořit naprosto neprodyšné spoje z gumy. A tak vznikl první, zcela neprodyšný celotělový gumový oblek.

Avšak nejznámějším designem firmy Atomage je jednoznačně Atomage Bootsuit – jednodílný kočičí oblek s velmi vysokými botami na podpatku, jehož varianty jsou dodnes velmi oblíbené.

V 70.letech při inventuře John zjistil, že 1/4 výrobků nosí ženy „speciálně pro výkon své činnosti“ a 1/4 výrobků se nikdy neobjeví na veřejnosti, jelikož je lidé nosí pro své osobní potěšení a pro potěšení partnera v rámci domácích her.

A tak v roce 1972, na popud své časté zákaznice Helen Henley, zakládá časopis Atomage. John věřil, že časopis nebude jen ukázkovým katalogem jeho prací, ale že se stane prostředkem, skrze který dokáže vysvětlit ženám, proč je muži chtějí vidět v koženém oblečení. Atomage však obsahoval i jednu zásadní věc a tou byla ACS (Atomage Correspondence System), tedy určitou inzertní možnost, jak se mohli navzájem poznat lidé se stejnou zálibou.

Zpočátku časopis obsahoval jen oblečení z kůže, ale časem se stal zásadním i pro oblečení z gumy a pro bondage. Hodně fetišistů si však stěžovalo na kombinaci kůže/gumy a bondage a tak se v roce 1976 časopis rozdělil na dva. Atomage, který se zaměřoval čistě na fetiš kůže a gumy a Bondage, který se zaměřil na kombinaci D/s, SM, kůže a gumy.

Atomage se zabýval každodenní fetiš módou z kůže a gumy. Přinášel informace z módních přehlídek i setkání. Byl to časopis doopravdy vedený nadšenci pro nadšence. Avšak John se nezabýval jen výrobou oblečení a časopisem, ale i filmařskou prací, a tak vznikl jedinečný snímek názvem „Under Three Layers“ natočený na 8mm film, který se stal naprosto přelomovým v oblasti fetiše.

V roce 1980 se John rozhodl přehodnotit strategii podnikání a rozhodl se přejít na mezinárodní úroveň. Jeho renomé a zkušenosti plně stály na jeho straně a tak vznikly 3 časopisy. Atomage International, který se zabýval fetišem kůže, Atomage Bondage a Atomage Rubberist, časopis zaměřený na fetiš gumy a PVC. A zkutečně se mu podařilo najít distributory pro světový trh, ovšem to se blížil rok 1983 a s ním jedna katastrofa.

Firma Atomage totiž v roce 1981 do své produkce zahrnula i prodej tématických knižních příběhů, jak na téma fetiše, tak i bondage. Už tím, co Atomage představoval, se pohyboval ve své době více či méně na hraně zákona, jelikož v té době v Anglii platil zákaz pornografie a také zákony, které fetišisty a potažmo celé BDSM dávali na úroveň těžké duševní poruchy.

A jak už to tak bývá, našel se v roce 1983 uvědomnělý občan, který policii předal snad nejslavnější z knižních románů, které Atomage vydal. Byla jím kniha The Story of Gerda. Policejní razie na sebe nenechala dlouho čekat. Šicí a tiskařské dílny společnosti Atomage byly policí přepadeny, vše bylo zabaveno.

John Sutcliff tak stanul před soudem, kde dostal pokutu za knihu The Story of Gerda a dlouhodobému vězení v léčebně se vyhnul jen tím, že musel zničit všechny uschované kopie časopisu a tiskové desky (tedy jakési šablony pro vytvoření časopisu, bez kterých nejde tisknout), které v té době měly hodnotu asi 50 000 liber.

Stíhání a ekonomická ztráta plynoucí ze zabavených věcí způsobily Johnovi vážné finanční problémy. Tehdy se však událo něco nevídaného. Fanoušci Atomage byli natolik rozhořčeni postupem policie a soudu, že začali Johnovi posílat šeky a peníze, aby mu pomohli udržet chod firmy a začít znovu.

Ani policejní razie a neustálá hrozba vězením však nezastavila Johna ve výrobě časopisů a tak bylo skutečně vyrobeno několik vydání Atomage International, Atomage Rubberist a Atomage Bondage. Bohužel John se větší slávy těchto magazínů nedočkal, neboť v září roku 1987 umírá u svého pracovního stolu.

John Sutcliff byl velkým člověkem, který se snažil mezi veřejností rozšířit myšlenku, že mít fetiš na kůži/gumu/ PVC atd….není nic špatného. A lidé, kteří tyto věci nosí, nejsou duševně choří blázni, jen mají radost z odlišných věcí. Dodnes je Sutcliff považován za jakéhosi otce a patrona všech komunit vyznávajících gumové oblečení.

Vzhledem k malým výrobním sériím a zničení většiny zásob policií jsou časopisy Atomage nyní velmi vzácné a sběrateli velmi vyhledávané. Jejich cena se v roce 2021 pohybuje běžně kolem 500 – 2000 dolarů.

Po smrti Johna si časopis Rubberist koupila společnost G&M Fashions, která pokračuje v tisku do dnešních dní.

A na závěr koukněte do galerie, kde jsem pro vás připravil malou ukázku časopisu Atomage.

Zdraví a pozdravuje váš Ferculi

One thought on “Atomage

Napsat komentář